Казуси
Има ли разлика между електронните подписи?
Съществуват различни видове електронни подписи – обикновени, усъвършенствани и квалифицирани, като единствено на квалифицираните законът предписва правна сила, равностойна на тази на саморъчния подпис, поради което съветваме клиентите да изискван единствено квалифицирани електронни подписи, когато това е възможно. Те Ви осигуряват най-висока степен на сигурност при доказване на авторството на подписващите лице. При обикновените и усъвършенстваните подписи се изисква изрично страните да уговорят приравняването им на саморъчни подписи, което често създава проблеми с доказването при възникнал спор.
Квалифициран ли е конкретен електронен подпис?
При получаване на документ, който е подписан с електронен подпис, можете да проверите дали подписът е квалифициран електронен подпис (КЕП / QES) по три начина:
- В „Signature panel“ на Adobe Acrobat Reader, проверявайки секцията „Signature Details“, подсекция „Summary“ за съдържание сходно или еквивалентно на „This certificate is Qualified according to EU Regulation 910/2014 Annex I“
- На страницата на Държавна агенция „Електронно управление“ – https://evalidation.egov.bg/Validation/DigitalSignature. В полето „Заверено от:“ има информация за вида електронен подпис, като за да е КЕП съответният подпис, следва да се съдържа информация от следния вид: „… QES …… Qualified QES Authority…….“ и пр.
- На страницата на B-trust / Борика https://www.b-trust.bg/services/dss-verify , като качвате документите един по един на съответното място на страницата, пускате проверка и следите за грешки (отбелязвания различни от зелена отметка).
Трябва ли квалифицираният електронен подпис да съдържа информация за ЕГН?
Европейският регламент, уреждащ електронните подписи, не изискван КЕП да съдържа задължително идентификатор като ЕГН. Това е причината някои масово използвани мобилни / облачни електронни подписи (например, Евротръст / Evrotrust) по подразбиране да не включват информация за ЕГН на подписващия с тях. Въпреки това, съветваме клиентите винаги да изискват от отсрещната подписваща страна да включи информация за своето ЕГН в сертификата за отдалечено подписване, с цел улесняване доказването на авторството при спор.
За да се включи ЕГН в подписа, следва ръчно да се издададе ново удостоверение, следвайки описаните по-долу стъпки:
- Влиза се в мобилното приложение Evrotrust. От началния екран се отива най-долу и се избера „Удостоверения“.
- Избера се бутон „+“ по средата на екрана.
- Избера се „Е-подпис Квалифициран“.
- Слайд бутонът за включване на ЕГН следва да е активиран.
- Натиска се бутонът „Издай“.
- Удостоверението се издава веднага, безплатно (към датата на описване на настоящото) и автоматично.
Какво е DocuSign и мога ли да го ползвам за подписване с обвързващо действие?
DocuSign е платформа за електронно подписване, като според абонаментния план, който ползвате, и съответните настройки към него, може да е както обикновен, така и усъвършенстван, а рядко, но не е изключено, дори квалифициран електронен подпис. Масово DocuSign e oт една от първите две категории (обикновен или усъвършенстван), поради което се изиксва подписващите чрез DocuSign страни изрично да се споразумеят, че той ще има действието на саморъчен подпис. Това именно изискване създава някои практически проблеми при доказването, че страните валидно са се съгласили с обвързващия ефект на DocuSign. Обикновено търговците включват в общите си условия специална провизия, уреждаща използването и действието на DocuSign, и това е приемлива имплементация, доколкото съответните общи условия са достигнали до знанието на ответната страна и тя ги е приела. Грешна имплементация, от друга страна, е да се включва споразумителната клауза за ползване на и обвързване на страните с DocuSign само и единствено в самия анекс или договор, който след това се подписва със същия този DocuSign, защото в този случай съгласието се изразява със самия подпис, за който страните се опитват изначално да приемат да се ползва, което води до превратност на последователността на предварителното съгласие и неговото опорочаване. Съветваме клиентите, желаещи да ползват DocuSign да изведат употребата и уредбата му (включително съгласието за това) извън акта (договора), който целят да подпишат с DocuSign, като това практически се постига с включването в общи условия или чрез отделно подписване със саморъчен или квалифициран електронен подпис.